آب
1401/11/04 10:22

بررسی وضعیت پیشرفت پروژه‌های آبی ۵ استان با حضور معاون اول رئیس‌جمهور

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی وضعیت پیشرفت پروژه‌های آبی استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد و سیستان و بلوچستان تأکید کرد: استانداران مکلفند تا پایان سال مصوبات مربوط به پروژه‌های تعدیل مشکلات آبی استان‌های درگیر را با جزئیات و سرعت دنبال کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، جلسه مسائل مربوط به مشکلات آب 5 استان به ریاست محمد مخبر برگزار و گزارش عملکرد پیشرفت پروژه‌های آبی این استان‌ها ارائه و بررسی شد.
محمد مخبر در این جلسه که بعد از ظهر روز گذشته برگزار شد  با اشاره به تنش‌های آبی موجود در کشور، تلاش‌های صورت گرفته برای رفع این تنش‌ها را قابل تقدیر دانست و تصریح کرد: اقدامات مرتبط با حل مشکلات مربوط به آب و انجام پروژه‌های آبی در طول یک سال و نیم دولت سیزدهم گام‌های مؤثری بوده است.
وی با تأکید بر تکمیل طرح‌های آبرسانی به استان‌ها با توجه به اعتبارات تخصیص داده شده، تصریح کرد: استانداران مکلفند مصوبات مرتبط با پروژه‌های تعدیل مشکلات آبی این استان‌ها را با جزئیات و سرعت دنبال کنند به طوری که برای سال آینده بخش عمده‌ای از مردم این مناطق مشکلات گذشته را نداشته باشند.
معاون اول رئیس‌جمهور همچنین دستور داد در جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزرای نیرو و کشور مشکلات تخصیص اعتبارات مالی و پیگیری هزینه کرد طرح‌های حل مشکلات آبی این استان‌ها پیگیری و برطرف شود.
در این جلسه که با حضور وزرای کشور، جهاد کشاورزی، نیرو و استانداران چهارمحال و بختیاری، خوزستان و سیستان و بلوچستان و همچنین مسئولان دستگاه‌های مربوطه و مقامات ارشد محلی برگزار شد، وزارت نیرو گزارشی از عملکرد پیشرفت پروژه‌های کوتاه مدت تعدیل مشکلات آبی در استان یزد شامل ارتقاء تاب آوری پایدار آب شرب از طریق بازتخصیص صنعت، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی از طریق تکمیل مخازن آب شرب به حجم ۱۶۵ هزار مترمکعب و پروژه انتقال آب از دریا ارائه کرد.
همچنین در ادامه این گزارش، چگونگی پیشرفت تکمیل پروژه ارتقاء کمی و کیفی سامانه غدیر در استان خوزستان و آبرسانی به شهرهای این استان، تکمیل و تصویب طرح جامع مدیریت منابع آب شرب استان چهارمحال و بختیاری، تأمین آب اضطراری شهرهای تنش دار و اصلاح شبکه توزیع شهری و روستایی استان چهارمحال و بختیاری، طرح جامع آب شرب استان و تکمیل سد غدیر باباحیدر و اجرای خط انتقال آب به شهرستان‌های فارسان و جونقان بحث و بررسی شد.
همچنین در این جلسه گزارش پیشرفت تکمیل تملک اراضی سد مخزنی کوهرنگ، فاز اول سامانه آبرسانی به شهرهای استان اصفهان، حفر چاه آب ژرف در شهر اصفهان، پرداخت مابه ازای تأمین پایدار آب صنعت و اجرای آبرسانی به ۱۵ شهرستان استان اصفهان ارائه و اعلام شد، عملیات اجرایی انتقال آب از دریا و تأمین آب صنعت با کمک صنایع و استانداری استان اصفهان در پنج قطعه آغاز شده و طبق زمان‌بندی تعیین شده در حال تکمیل است.
 
در خصوص استان سیستان و بلوچستان نیز تأکید شد تا علاوه بر پیگیری حقابه رود هیرمند، طرح‌های استخراج منابع آب زیرزمینی و حفر چاه‌های ژرف در این استان پیگیری و عملیاتی شود.
  • خبرنگار:مریم حاج‌نوروز نظری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر