عمومی
1401/11/04 13:51
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو:

بخش ویژه بانوان پژوهشگر در «شبکه اجتماعی متخصصان صنعت آب و برق» راه‌اندازی می‌شود

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با اشاره به رونمایی «شبکه اجتماعی متخصصان صنعت آب و برق»، از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی بخش ویژه بانوان محقق و پژوهشگر در این شبکه اجتماعی خبر داد و گفت: این شبکه بستر تبادل تجربیات مهم متخصصان در حوزه آب و برق بوده و زمینه‌ساز بهره‌مندی از خرد جمعی برای رشد و اعتلای این حوزه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "مریم کارگرنجفی" با تاکید بر اهمیت اشتراک تجربیات ارزشمند پژوهشگران وزارت نیرو در یک سازوکار تعریف شده، گفت: بر این اساس شبکه اجتماعی متخصصان در وزارت نیرو طراحی و راه‌اندازی شد؛ این شبکه فضایی مناسب برای تبادل تجربیات است و در تلاش هستیم بخشی را به صورت مجزا برای بانوان متخصص، محقق و پژوهشگر ایجاد کنیم تا از این طریق، بانوان فرهیخته تجربه‌های علمی و پژوهشی خود در صنعت آب و برق را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو افزود: عضویت حداقل یک خانم در هیئت مدیره شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت نیرو از جمله مواردی است که با توجه به تاکید وزیر نیرو به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است؛ خوشبختانه این مهم با روند خوبی در حال پیشروی است، به طوری‌که برخی از بانوان در ترکیب اعضای هیئت مدیره قرار گرفتند، حکم انتصاب تعدادی از بانوان در روزهای آینده صادر می‌شود و در این بین فرآیند استعلام برخی از خانم‌ها برای عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های تابعه و وابسته وزارت نیرو در حال انجام است.
وی در ادامه به ورود و فعالیت موثر این قشر در عرصه‌های تحقیقاتی و پژوهش اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در وزارت نیرو شاهد فعالیت بانوان فرهیخته محقق، مولف و پژوهشگر هستیم؛ بر اساس آمار هم‌اکنون 15 درصد شاغلان صنعت آب و برق را بانوان تشکیل می‌دهند و 50 مخترع، 388 پژوهشگر، 161 مولف، 279 محقق و 47 مترجم بانو در این وزارتخانه وجود دارد.
کارگرنجفی با بیان اینکه در وزارت نیرو تقریبا در همه رده‌ها اعم از کارشناسی، مدیریتی و سطوح عالی شاهد فعالیت بانوان متخصص و تحصیلکرده هستیم، اظهار کرد: مدیریت کیفیت آب شرب از جمله اقداماتی است که فرآیند آن از سال‌ها پیش در وزارت نیرو با همکاری بانوان آغاز شده است؛ به طور کلی مدیریت کیفیت آب شرب در سراسر کشور بر عهده خانم‌هاست و خوشبختانه شاهد فعالیت موثر این قشر در حیطه‌های مختلف هستیم.
معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت انجام پژوهش‌های مسئله محور، ادامه داد: این تحقیقات باید در مسیر مرتفع کردن چالش‌ها و مسائل صنعت آب و برق انجام شوند؛ بر این اساس تعریف مسئله، پروژه و تحقیقات باید با دقت بیشتری صورت گیرد.
وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از مسئولیت فرهنگی در خانواده عموما بر عهده بانوان است و از این حیث نقش کلیدی در خانواده و جامعه دارند؛ بر این اساس موضوع مدیریت مصرف آب و برق خانگی با محوریت بانوان همواره مورد توجه بوده است.
کارگرنجفی خاطرنشان کرد: با توجه به منابع محدود آب و برق و وجود ناترازی بین تولید و مصرف، مدیریت مصرف منابع خانگی اهمیتی دوچندان می‌یابد.
لازم به توضیح است، وزارت نیرو به منظور ایجاد بستر دیجیتالی برای ارتباط و تعامل خبرگان و متخصصان آب و برق و استفاده خرد جمعی، «شبکه اجتماعی متخصصان صنعت آب و برق» را با کارکردهایی چون تشکیل بانک اطلاعات متخصصان آب و برق (با قابلیت جستجو، گزارش گیری)، توسعه تعاملات متخصصان و تبادل علمی-تجربی آنان (دنبال کردن، امکان گفت‌وگو) و نیز خلق ایده و حل مسئله (گردآوری ایده، همفکری و طرح مسئله) راه‌اندازی کرده و دسترسی به این شبکه از طریق نشانی https://expert.nri.ac.ir امکان‌پذیر است.
  • خبرنگار:معصومه قلباربند
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر