آب
1401/11/04 15:16
معاون اول رئیس جمهور در بازدید میدانی از ذخایر آبی و چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان:

افغانستان باید به حقابه هیرمند متعهد باشد/ دولت متعهد به تامین آب شرب برای مردم سیستان و بلوچستان است

معاون اول رییس جمهور صبح امروز در جریان بازدید از ذخایر آبی و چاه نیمه‌های استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: افغانستان باید به حقابه هیرمند متعهد باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، "محمد مخبر" در این بازدید که با حضور "علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو، وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی و مدیران استانی انجام شد، با توضیحات مسئولان مربوطه در جریان وضعیت ذخایر آبی استان و همچنین انتقال آب از چاه نیمه‌ها برای جلوگیری از تبخیر آب و تصفیه‌خانه‌‌های این مرکز برای تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی مردم منطقه قرار گرفت.
وی در این بازدید با تاکید بر اینکه دولت متعهد به تامین آب شرب برای مردم سیستان و بلوچستان است، تصریح کرد: دولت سیزدهم با جدیت طرح انتقال آب از دریا و استخراج آب‌های زیرزمینی به استان سیستان و بلوچستان را پیگیری می‌کند تا مشکلات کم آبی و خشکسالی مردم این منطقه بطور ریشه‌ای حل شود.
وی همچنین به برنامه‌های دولت سیزدهم و وزارت نیرو برای حل مشکلات آب استان اشاره کرد و افزود: تامین آب از طریق چاه‌ها و آب‌های سطحی تا بهار سال آینده از برنامه‌های کوتاه مدت و همچنین بهره‌برداری از پروژه‌های انتقال آب استانی حداکثر تا دو سال آینده از برنامه‌های میان مدت دولت است.
معاون اول رییس جمهور در خصوص برنامه‌های بلند مدت حل مشکلات کم‌آبی استان سیستان و بلوچستان گفت: امیدواریم پروژه انتقال آب از دریای عمان به سرتاسر این استان تا پایان دولت سیزدهم نهایی شود.
مخبر همچنین با اشاره به پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی برای احیای حقابه هیرمند تاکید کرد: افغانستان باید به حقابه هیرمند متعهد باشد و دولت جمهوری اسلامی ایران این موضوع را از مجاری بین‌المللی پیگیری می‌کند.
  • خبرنگار:معصومه قلباربند
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر