عمومی
1401/11/04 15:23
سرپرست مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی خبر داد:

اجرای فاز نخست سامانه پایش مصرف انرژی/ مصرف انرژی در ۱۰ ساختمان بزرگ تهران رصد می‌شود

سرپرست مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به راه‌اندازی سامانه پایش مصرف انرژی یادآور شد: پایش و تحلیل ساختمان‌های عمومی و دولتی در وهله نخست و سپس تحلیل مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی می‌تواند به اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان منجر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دولت، "محمدمهدی حیدری" از ضرورت راه‌اندازی سامانه پایش انرژی بر اساس تکالیف قانونی مرکز تحقیقات خبر داد و گفت: یکی از موضوعاتی که در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بر اساس قوانین بالادستی الزامی شده است، موضوع راه‌اندازی سامانه پایش انرژی در ساختمان‌هاست که هم ساختمان‌های موجود و هم ساختمان‌های در حال احداث را شامل می‌شود.
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: مقرر شده بود تا اطلاعات مصرف انرژی ساختمان‌ها در سامانه ملی پایش اطلاعات مصرف انرژی به صورت برخط بارگذاری شود تا مرکز بتواند ساختمان‌ها را از منظر مصرف انرژی تحلیل کند و برای این موضوع نیز راهکارهای مناسب را ارایه دهد.
حیدری ادامه داد: متاسفانه موضوع راه‌اندازی سامانه مصرف انرژی در ساختمان‌های موجود و جدید الاحداث به علت عدم تخصیص اعتبار لازم به مدت دوسال است که مغفول مانده است.

ارزیابی مصرف انرژی در ۱۰ ساختمان بزرگ پایتخت
وی گفت: در عین حال این مرکز با تکیه برمنابع و ظرفیت‌های موجود، نسبت به راه‌اندازی فاز نخست سامانه اقدام کرد و در حال حاضر با نصب کنتورهای هوشمند، به شکل پایلوت مصرف انرژی را در ۱۰ ساختمان بزرگ شهر تهران مورد ارزیابی قرار داده و اطلاعات مصارف انرژی در این ساختمان‌ها را به صورت برخط رصد می‌کند.
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: علاوه بر ورود اطلاعات مرتبط با اقدامات انجام شده در زمینه بازرسی و ممیزی انرژی تعدادی از ساختمان‌های بزرگ که نسبت به اجرای راهکارهای اصلاحی اقدام کرده و موفق به صرفه‌جوئی‌های قابل ملاحظه در مصرف انرژی شده‌اند، اطلاعات ملکی ۴۰۰ ساختمان دیگر را در سطح تهران در این سامانه بارگذاری کردند، لکن  به دلیل عدم تخصیص از سوی سازمان برنامه و بودجه ادامه فعالیت‌ها متوقف شده است.
حیدری تصریح کرد: از آنجائی که به موجب قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌های متعددی از جمله، آئین‌نامه اجرائی صرفه‌جوئی در مصرف انرژی، تصویب‌نامه الگوی مصرف برق و گازطبیعی، آئین‌نامه اجرائی جزء یک بند الف ماده ۴۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور و آئین‌نامه اجرائی ضوابط صرفه‌جوئی در مصرف انرژی تاکید شده که کلیه ساختمان‌ها با اولویت ساختمان‌های عمومی ودولتی، از نظر میزان مصرف انرژی پایش شوند، راه‌اندازی این سامانه می‌تواند نقش مهمی در تحقق اهداف قانون‌گذار و همچنین در اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان داشته باشد.
  • خبرنگار:مریم حاج‌نوروز نظری
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر