آب
1401/11/18 13:37

آخرین وضعیت پروژه‌های آبرسانی استان مرکزی اعلام شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی از اجرای طرح‌های خط انتقال آبرسانی به شهر اراک از سد کمال صالح، آبرسانی به شهر تفرش و 40 روستای مسیر از طریق چشمه هفتیان و آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری خبر داد.

به ‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عزت الله آمری" به پیشرفت 65 درصدی طرح آبرسانی به تفرش اشاره کرد و گفت: احداث 60 کیلومتر خط اصلی از جنس فولادی در قطرهای 800 تا 500 میلیمتر، احداث حدود 70 کیلومتر خطوط روستایی، احداث مقسم، احداث ابنیه ایستگاه پمپاژ و مخزن 200 متر مکعبی هفتیان، احداث مخزن ذخیره آب 5000 متر مکعبی قرجاقیه، احداث مخازن 1000 متر مکعبی فرک، جفتان و قزلجه، احداث ایستگاه‌های پمپاژ هفتیان، جفتان، قزلچه و نقوسان با پیشرفت فیزیکی حدود 60 درصدی و طراحی و احداث طرح اضطراری موقت جهت انتقال 30 لیتر در ثانیه برای برطرف کردن مشکلات شرب شهر تفرش تا انجام طرح اصلی از جمله فعالیت‌های انجام شده این طرح است.
 وی ادامه داد: عملیات باقی مانده از این پروژه شامل بهسازی چشمه، تکمیل ایستگاه های پمپاژ خط اصلی، تکمیل خطوط فرعی به میزان 30 کیلومتر، تکمیل خط اصلی و حفاظت کاتدیک و بویژه برق رسانی به طرح مذکور پس از تخصیص اعتبارات لازم انجام می شود.
آمری با اشاره به آخرین وضعیت پروژه آبرسانی به شهر ساوه هم تصریح کرد: اجرای حدود 30 کیلومتر از خط انتقال 131 کیلومتری ساوه و پیگیری مراحل انجام مناقصه اجرای 100 کیلومتر خط انتقال باقیمانده از جمله اقدامات انجام‌شده در این پروژه است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی اجرای 100 کیلومتر از خط اصلی آبرسانی به شهر ساوه، یک باب مخزن ذخیره 2000 مترمکعبی بتن آرمه و آبرسانی به 58 روستای در مسیرخط انتقال را از جمله اقدامات باقیمانده برای این پروژه عنوان کرد.
وی تأمین آب شرب شهر ساوه و 58 روستای مسیر این شهرستان به میزان 14 میلیون مترمکعب آب در سال را از دستاوردها و اهداف این پروژه دانست.
 آمری ادامه داد: با اتمام عملیات اجرایی رینگ شمالی که هدف آن توزیع آب سد کمال صالح در ناحیه شمالی شهر اراک است، امکان آبرسانی سالم و بهداشتی از تصفیه خانه سد کمال صالح به شهرک‌های شمالی واقع در قسمت شمالی بلوار امام علی (ع)  از قبیل پردیس، قائم، الجواد، الغدیر، آزادگان،بعثت، مشاور،الهیه، حافظیه، حمید و غیره فراهم شد.
وی افزود: طرح کمربند شمالی انتقال آب شهر اراک شامل خط انتقال به طول 9.5 کیلومتر با لوله فولادی سایزهای 1200، 1000 و 800 میلی متری و نیز یک باب مخزن ذخیره 10 هزار مترمکعبی بتنی و حوضچه‌های شیرآلات است.
 آمری اظهار داشت: کمربند جنوبی انتقال آب شهر اراک نیز که در مجاورت کمربندی جنوبی ساخته می شود به طول حدود 15 کیلومتر است و تاکنون فاز اول شامل 2.7 کیلومتر اجرا و در مدار بهره برداری قرار گرفته و فاز دوم بطول حدود 6.1 کیلومتر در حال اجراست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: کوی رضوی، شهرک ولیعصر، کوی صنعتی، فاز یک، فاز دو، شهرک شهید بهشتی، کوی نگین از جمله شهرک هایی هستند که با انجام این فاز قابل آبرسانی خواهند بود.
به گفته وی، مطالعه و لوپ کردن رینگ‌های شمالی و جنوبی نیز در دستور کار این شرکت قرار دارد که با حمایت و پشتیبانی مسئولان کشوری و استانی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.
  • خبرنگار:سمانه کمال‌آبادی
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر