آب
1401/11/19 08:10

افتتاح طرح ساماندهی رودخانه مرزی آستاراچای

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از افتتاح طرح ساماندهی رودخانه مرزی آستاراچای به طول ۹ کیلومتر با ۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "وحید خرّمی" گفت: رودخانه مرزی آستارا بیش از ۳۶ کیلومتر از سرمنشا تا دریا طول دارد و حدود ۳۲ کیلومتر آن مرزی محسوب می‌شود که برای ۱۵ کیلومتر رودخانه مطالعات ساماندهی انجام و براساس آن ۱۲ کیلومتر از مسیر نیازمند ساماندهی تشخیص داده شده است.
خرّمی افزود: طرح‌های گوناگونی از سال ۱۳۷۵ تاکنون در محدوده آستارا چای انجام شده که سنگین‌ترین و مهمترین آن همین طرحی است که امروز به بهره‌برداری رسید؛ ۶۰۰ متر طول این دیوار وزنی، بتنی است و بر اساس پروتکل‌های مرزی که سال ۱۳۳۵ بین ۲ کشور منعقد شده، به اجرا درآمد.
وی بیان کرد: این رودخانه در سال‌های گذشته آستارا را به زیر آب می‌برد، زیرا مسیر آن مشرف به شهر بوده و جایی که امروز پروژه اجرا شده، در نتیجه سستی زمین به طور کامل در تهدید رودخانه بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان اضافه کرد: طول دیواره بتنی که در چند قرارداد گذشته در آستارا اجرا شده به بیش از سه کیلومتر می‌رسد و در سایر بخش‌های رودخانه ساماندهی با اجرای دیواره‌های سنگی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه اصلاح حدود ۹ کیلومتر از مسیر آستارا چای انجام شده است، اظهار کرد: ۲ هزار و ۲۰۰ متر از این محل تا دیواره گمرک فاصله وجود دارد که برای بیش از یک‌هزار متر باقی‌مانده هم طرح مشابهی آماده شده است و در آینده انجام خواهد.

  • خبرنگار:مهدی لطفی چهارده
  • منتشر کننده:حمید ثریانی/ سردبیر