عمومی
1401/12/27 16:02
در میان دستگاه‌های اجرایی

وزارت نیرو حائز رتبه برتر در «امریه» و جذب نیروی جوان و متخصص نظام‌وظیفه شد

وزارت نیرو در میان دستگاه‌های اجرایی کشور موفق به کسب رتبه برتر در زمینه «امریه» و جذب نیروی جوان و متخصص نظام وظیفه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آئین تقدیر از دستگاه‌های برتری در امور سربازان امریه با حضور "امیر دریادار دوم"رئیس اداره سرباز معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، "سیدامیرحسین مدنی" معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، " رضا برزگر" مشاور امور مشمولین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و "احمد حیدری" معاون حقوقي ،امور مجلس و پشتيباني وزیر نیرو، 24 اسفند در ساختمان کوثر ریاست جمهوری برگزار شد.
در همین راستا وزارت نیرو در میان پنج دستگاه برتر، موفق به کسب عنوان «دستگاه برتر در امور سربازان امریه» و دریافت لوح تقدیر شد.
در بخشی از این تقدیرنامه به معاون حقوقی، پشتیبانی و امور مجلس وزیر نیرو آمده است:
«در راستای اصل 147 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به خدمات و همکاری ارزشمند جنابعالی در اجرای منویات مقام معظم فرماندهی کل قوا (مدظله‌العالی) و فصل هشتم قانون خدمت وظیفه عمومی به منظور بهره‌گیری از توانمندی نیروهای امریه جوان متخصص مامور به دستگاه‌های اجرایی در زمینه‌های امدادی، تولیدی، آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و صنعتی که موجب رشد و پیشرفت کشور به ویژه در مناطق محروم کشور و روستایی در دولت مردمی و انقلابی شده است، به خصوص زحمات و تلاش‌های شایسته سرکار خانم مریم آرمات رابط و مسئول محترم پیگیری امور مشمولین آن دستگاه، بدینوسیله مراتب تقدیر و تشکر خود را ابراز می‌دارد.»
بر اساس این گزارش، ورود سربازان امریه به عنوتن نيروي انساني کارآمد و متخصص به صنعت آب و برق کشور به تحقق برنامه‌هاي وزارت نيرو و دستيبابي به اهداف برنامه‌هاي توسعه کمک مي‌کند.
در طی سال‌های گذشته این وزارتخانه اقدام به پذیرش سربازان امریه برای تکمیل بخشی از نیروی انسانی خود کرد و از سال 1397 برای بهبود فرآیند پذیرش سامانه ثبت نام مشمولین راه‌اندازی شد؛ البته با توجه به افزایش سطح تحصیلات در کشور شرایط پذیرش وزارتخانه هر چند سال تغییر می‌کند.

فرآیند جذب سربازان امریه در وزارت نیرو
اعلام فراخوان جذب امریه در سایت وزارت نیرو و سایت شرکت‌های زیرمجموعه، نخستین مرحله از فرآیند جذب سربازان امریه در وزارت نیرو است. ادامه این مراحل شامل ثبت نام و بارگذاری مدارک مشمولان در سامانه امریه وزارت نیرو Amriyeh.moe.gov.ir ، بررسی شرایط احراز مشمولان توسط کارشناسان (بررسی مدارک تحصیلی، تاریخ اعزام و ...)، ارسال پیام در داخل سایت و پیامک به تلفن همراه جهت رفع نقص و یا عدم احراز شرایط، بررسی مجدد مدارک و رفع نقص، آغاز فرآیند انتخاب سربازان توسط شرکت‌های مادر تخصصی، ارسال لیست سربازان انتخاب شده به حوزه ستادی وزارت نیرو، تجمیع مدارک سربازان و ارسال به ستاد کل نیروهای مسلح، صدور مجوز سربازان توسط ستاد کل نیروهای مسلح، شروع دوره آموزشی سربازان انتخاب شده سه ماه پس از ثبت نام در سامانه، پرداخت هزینه آموزشی و ارسال فیش‌های آموزشی به آجا و حضور سربازان بعد از گذراندن دو ماه دوره آموزشی در ادارات و شهرستان‌ها می‌شود.
لازم به توضیح است که در دو سال گذشته حداقل مدرک تحصیلی برای پذیرش امریه کارشناسی ارشد و حداقل معدل برای دانشگاه‌های سطح یک کشور 15 و برای سایر دانشگاه‌ها 16 است. برای مقطع تحصیلی دکتری حداقل معدل برای دانشگاه‌های سطح یک کشور 16و برای سایر دانشگاه‌ها 17 است.
 بیشترین تعداد سربازان پذیرفته شده به ترتیب از رشته‌های برق قدرت، عمران آب، مکانیک، کامپیوتر، مدیریت، شیمی و حقوق است.
از سال 1370 سهمیه امریه وزارت نیرو سالانه 30 سرباز بود، پس از سال 1397مقرر شد سهمیه وزارت نیرو سالانه 300 سرباز باشد.
مجموع کل سربازارن فعال در صنعت آب و برق کشور تا پایان سال‌جاری ۳۸۵ نفر  و مجموع کل سربازان جذب شده در سال‌جاری تاکنون 279 نفر را شامل می‌شود.
بر اساس این گزارش، از جمله اقدامات اساسی و برجسته سربازان در صنعت آب کشور می‌توان به انجام مطالعات کنترل سیلاب در پایین دست رودخانه‌ها، بازدید کارشناسی برای اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری چاه و تهیه گزارش، نظارت بر نصب منصوبات چاه‌ها، طراحی گزارش جامع فیزیکی نگهداری سدها در استان زنجان (PM) نت پیشگیرانه، تهیه نقشه‌های اجرایی و نظارت مخزن تصفیه خانه اصفهان و ارائه راهکار به منظور بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌ها در مسیر اجرایی مخزن تصفیه‌خانه اشاره کرد.
اما اهم اقدامات اساسی و برجسته سربازان در صنعت برق کشور شامل مشارکت در پروژه‌های ساخت بار اولی چرخ‌دنده‌های جعبه دنده بار F5 و ساخت تایرود توربین کمپرسور واحدهای گازی  F5 نیروگاه قائن، مدل‌سازی و تحلیل حرارتی توربوژنراتور نیروگاه بخار بندرعباس، حضور و همکاری سرباز امریه در اورهال واحد 2 بخار نیروگاه شهید رجایی، همکاری با واحد فنی و مهندسی در خصوص اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی، تعمیرات و خرید لوازم یدکی در نیروگاه شازند، تدوین دستورالعمل تعمیر و نگهداری توسط سرباز شاغل در شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی و پیاده‌سازی بلوک دیاگرام تک خطی نیروگاه بخار در نیروگاه شهید رجایی می‌شود.
بنا بر این گزارش آخرین دوره جذب سربازان این وزارتخانه برای اعزام یکم اردیبهشت 1402 به تعداد 43 نفر است.
 
  • خبرنگار:معصومه قلباربند
  • منتشر کننده:مریم حاج‌نوروز نظری